Obiective

La Asociația David si Sofia, ne dedicăm sprijinirii copiilor cu autism și a familiilor lor. Ne-am axat în prezent pe terapia Aba și Logopedie, dar suntem deschisi și la explorarea altor variante de terapie, în scopul de a oferi cea mai bună îngrijire posibilă copiilor noștri.

Prioritatea noastră este facilitarea accesului la terapiile adecvate, indiferent de locația lor. Ne străduim să sprijinim implementarea unor metode terapeutice și educaționale moderne, atât din țara noastră, cât și din străinătate, pentru a oferi copiilor cu autism șansa de a se dezvolta la potențialul lor maxim.

Alte obiective ale Asociației David și Sofia:

1. Îmbunătățirea accesibilității la servicii de calitate pentru copiii cu autism, prin parteneriate cu clinici și centre specializate.
  2. Dezvoltarea unui program de susținere pentru familiile copiilor cu autism, care să ofere informații, resurse și sprijin emoțional.
  3. Promovarea incluziunii sociale a copiilor cu autism, prin organizarea de evenimente, activități și oportunități de voluntariat.
  4. Creșterea conștientizării publice asupra autismului și a nevoilor copiilor cu autism, prin campanii de informare și sensibilizare.
  5. Sprijinirea dezvoltării profesionale a terapeuților și a personalului care lucrează cu copiii cu autism, prin traininguri și programe de specializare.
  6. Cooperarea cu alte organizații și instituții similare din țară și din străinătate, pentru a crește impactul și eficacitatea în sprijinirea copiilor cu autism.

Suntem dedicați să ne angajăm în acțiuni concrete și să lucrăm împreună cu părinții, terapeuții și comunitatea în general, pentru a atinge aceste obiective și a face o diferență reală în viața copiilor cu autism.